^Do góry
logo
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
  
  
  
Get Adobe Flash player

Akcja - "Cała Polska Czyta Dzieciom" - "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków" 14.06.2013

W piątek 14 czerwca, bajkę czytała Pani Maria Kwolek. Wybrała historię o „Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach”.
Dzieci słuchały  z wielkim zaciekawieniem Uśmiech

Więcej zdjęć w Galerii.

Królewna Śnieżka (niem. Schneewittchen) – ludowa baśń niemiecka. Po raz pierwszy spisana i opublikowana przez braci Grimm.
Baśń ukazała się w wydanym po raz pierwszy w latach 1812-1815 zbiorze około 200 utworów zatytułowanym Bajki dla dzieci (Kinder – und Hausmärchen). Pierwsze wydanie polskie, „Baśnie dla dzieci i młodzieży”, ukazało się w roku 1895.
Zbiór opracowany przez braci Jacoba i Wilhelma Grimmów został wpisany do rejestru "Pamięci świata" przez międzynarodową organizację UNESCO.
Na podstawie baśni w wytwórni Walta Disneya został zrealizowany w 1937 film animowany Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków .

 

Na życie pięknej królewny dybie zła macocha-czarownica, zazdrosna o jej urodę. Początkowo każe ją zabić myśliwemu, a na dowód wykonania rozkazu pokazać jej serce. Myśliwy lituje się nad dziewczyną i zostawia ją w lesie, dostarczając na zamek serce zająca. Śnieżka znajduje w lesie domek, należący do krasnoludków i zamieszkuje z nimi. Zła macocha dowiaduje się jednak, że Śnieżka żyje i  zmieniając postać, trzy razy usiłuje ją zabić. Dwukrotnie królewnę ratuje przybycie krasnoludków, za trzecim razem Śnieżka zjada połowę zatrutego jabłka. Zrozpaczone krasnoludki, myśląc, że nie żyje, układają ją w szklanej trumnie. Przejeżdżający nieopodal książę, zachwycony urodą dziewczyny błaga, by krasnoludki podarowały mu ciało Śnieżki. Podczas poruszenia trumny Śnieżce wypada z ust zatruty kawałek jabłka i budzi się ona do życia. Książę natychmiast się jej oświadcza. Zaproszonej na wesele macosze ze złości pęka serce.

Różne wersje

W pierwszej wersji wydanej przez Grimmów czarnym charakterem była zazdrosna matka Śnieżki. Uważa się, że zmiana w późniejszych wersjach na macochę miała służyć stonowaniu tej historii.

U Grimmów dowodem na śmierć Śnieżki, który ma przynieść myśliwy, są płuca i wątroba, zastąpione przez litościwego mężczyznę wnętrznościami dzika. W filmie Disneya, a także w niektórych tłumaczeniach, płuca i wątroba zostały zastąpione sercem, a dzik zającem.

Często spotykane jest też nieco odmienne zakończenie, spopularyzowane przez film Disneya, w którym Śnieżkę ożywia pocałunek księcia – prawdopodobnie wzorowane na Śpiącej królewnie.
Nie zapominajmy także o lustrze które stwierdziło, że Śnieżka jest ładniejsza od złej królowej.

Akcje





Copyright © 2016. Przedszkole Samorządowe im. Wandy Chotomskiej w Krościenku Wyżnym. Rights Reserved.