^Do góry
logo
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
  
  
  
Get Adobe Flash player

Cała Polska Czyta Dzieciom

Głośne czytanie - zalety

Zalety głośnego czytania:

  • Buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem,
  • Tworzy skojarzenie czytania z przyjemnością i poczuciem bezpieczeństwa,
  • Niezwykle stymuluje rozwój mózgu,
  • Przynosi ogromną wiedzę ogólną; rozbudowuje słownictwo,
  • Uczy myślenia, pomaga w zrozumieniu ludzi, świata i siebie,
  • Daje kontakt z bogactwem doświadczeń niemożliwych do zdobycia samemu,
  • Rozbudza zainteresowania, rozwija wyobraźnię,
  • Stymuluje rozwój emocjonalny, rozwija wrażliwość i empatię,
  • Uczy wartości moralnych, wpływa na zmianę negatywnych postaw na pozytywne,
  • Buduje samouznanie - dziecko czuje się ważne, kochane i coraz bardziej kompetentne,
  • Ułatwia samodzielne czytanie, daje podwaliny pod sukces w mówieniu i pisaniu,
  • Chroni przed uzależnieniem od telewizji i absorbowaniem z niej antywartości,
  • Uczy nieagresywnych sposobów rozwiązywania problemów i konfliktów,
  • Kształtuje nawyk czytania na całe życie,
  • Jest najlepszą inwestycją w pomyślną przyszłość dziecka.

Cała Polska Czyta Dzieciom

Rozpoczęliśmy kolejną edycję akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Pierwszym odważnym był tata Antosi z grupy PSZCZÓŁEK. Serdecznie zapraszamy kolejnych chętnych do czytania przedszkolakom :)

Akcja - "Cała Polska Czyta Dzieciom" – listopad 2014 r.

W listopadzie przybyli kolejni chętni uczestnicy akcji "Cała Polska czyta Dzieciom". Jesteśmy wdzięczni za przybycie. Przedszkolaki uwielbiają, kiedy czyta ktoś z ich najbliższego otoczenia.

„(…) Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia. Ale to jeszcze nie koniec atutów głośnego czytania. Czynność ta jest łatwa, nie wymaga od nas, dorosłych, szczególnego przygotowania, jest przyjemna i inspirująca także dla czytającego, nic nie kosztuje, gdy korzystamy z biblioteki czy wymieniamy książki z innymi rodzicami, lub jest niedroga, gdy zaopatrujemy się w tanich księgarniach albo na wyprzedażach. (…)

 

Czytaj więcej: Akcja - "Cała Polska Czyta Dzieciom" – listopad 2014 r.

Akcja - "Cała Polska Czyta Dzieciom" – październik 2014 r.

W październiku odwiedzili nasze przedszkole kolejni goście, którzy chętnie czytali bajki naszym przedszkolakom, a były to Jagoda P., Klaudia P., p. Maria K., p. Sylwia P. Dziękujemy za zaangażowanie.

Nauczenie języka wymaga bezpośredniej obecności zaangażowanej osoby, która objaśnia świat, reaguje na dziecięce pytania i zachowania, zachęca dziecko do rozmowy. Dzieci uczą się języka, gdy wyraźnie słyszą poprawny język, gdy widzą dorosłego, który do nich mówi lub im czyta, gdy wielokrotnie słyszą te same zdania i teksty, gdy mają okazję do zadawania pytań i do mówienia. Dlatego telewizja i komputer nie są dobrymi nauczycielami języka.

Codzienne głośne czytanie przez dorosłego jest niezwykle skutecznym sposobem zbudowania bogatego zasobu słów, nauczenia - bez żadnych formalnych lekcji i ćwiczeń - poprawnej gramatyki i składni, a także doskonalenia mowy. Dziecku, któremu codziennie wyraźnie czytamy i dużo z nim rozmawiamy, nie będą potrzebni logopedzi i żmudne ćwiczenia wymowy. Czytanie dziecku to także najskuteczniejszy sposób wychowania człowieka z wyobraźnią, samodzielnie myślącego i mądrego, który będzie umiał sobie radzić ze zmianami w życiu.

Wychowany na codziennym czytaniu człowiek będzie także umiał postępować etycznie. Mądre książki przynoszą wzorce właściwych zachowań. Dzięki czytaniu i rozmowie o  problemach, które porusza książka, dzieci uczą się odróżniania dobra od zła, rozwija się ich wrażliwość moralna. Potrafią wówczas zastanowić się nad konsekwencjami własnych słów i czynów. Zatem codzienne lektury to znakomity sposób uczenia dzieci wartości moralnych, które pomogą im budować dobre relacje z ludźmi. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszym świecie, zdominowanym przez agresywne wzorce masowej kultury i pogoń za pieniądzem. Wobec narastającej demoralizacji młodego pokolenia, nauczanie od najmłodszych lat wartości moralnych, takich jak szacunek, uczciwość, odpowiedzialność, odwaga, czy solidarność, powinno być sprawą priorytetową dla rodziców, społeczeństwa i państwa.

Zaszczepiona w dzieciństwie pasja do książek i czytania jest witaminą dla psychiki i umysłu dziecka, a jednocześnie chroni je przed uzależnieniem od mediów elektronicznych i fałszywych wartości masowej kultury. (źródło: http://www.calapolskaczytadzieciom.pl)

Więcej zdjęć w Galerii.

Akcja - "Cała Polska Czyta Dzieciom" - "Gdzie jest NEMO?" 13.06.2014

W piątek 13go czerwca, mama Nikolki S. przeczytała przedszkolakom bajkę o rybce zwanej Nemo.
Dzieci były bardzo zadowolone, ponieważ lubią bohatera tej opowieści Uśmiech


Nemo to mała rybka. Zanim wykluł się z jaja jego mamę pożarła wielka barakuda. Teraz opiekuje się nim tata. Właśnie przyszedł czas, by Nemo poszedł do szkoły. Jego nieco strachliwy tata, Marlin, martwi się, by synkowi nie przytrafiło się tam nic złego. Niestety, nie udaje mu się zapobiec nieszczęściu. Pewnego dnia Nemo zostaje złapany przez nurka i trafia do akwarium dentysty, w dalekim Sydney. Marlin wyrusza więc przez ocean w poszukiwaniu swojego synka. Dzięki pomocy nowych przyjaciół pokonuje wiele przeciwności i w końcu odnajduje Nemo, a także przekonują się, że nawet małe rybki potrafią dokonać wielkich rzeczy.

Więcej zdjęć w Galerii.

Akcje





Copyright © 2016. Przedszkole Samorządowe im. Wandy Chotomskiej w Krościenku Wyżnym. Rights Reserved.