Przedszkole jest ważną instytucją, gdyż stanowi najniższy szczebel kształcenia ogólnego. Jest swoistym fundamentem, na którym opiera się dalsze kształcenie. Czas spędzony w przedszkolu jest dla dziecka bardzo owocny, gdyż maluchy w wieku 3-6 lat bardzo szybko uczą się, doskonalą swoje umiejętności, kształtują swój charakter oraz zainteresowanie. U dzieci w tym okresie zaobserwować można dynamiczny rozwój mowy, pojawia się wiele nowych słów, zdania zaczynają być złożone i mają związek przyczynowo-skutkowy. Śpiewanie, wyliczanki pomagają maluchom opanować artykulację i posługiwanie się głosem, a słuchanie muzyki pozwala odróżnić dźwięki, doskonali słuch.
Malowanie, kolorowanie, wycinanie, wydzieranie rozwija zdolności manualne.
Kontakt ze sztuką (teatrzyki, koncerty) rozbudza wrażliwość estetyczną, a to wszystko przygotowuje go do dalszej edukacji.
Trzeba pamiętać, aby w mądry sposób wykorzystać ten niezwykły czas rozwoju.
Dziecko w tym wieku także szczególnie potrzebuje kontaktów z rówieśnikami i dlatego instytucja przedszkola jest doskonałym miejscem na zaspokojenie jego „głodu” ruchu, kontaktów z innymi dziećmi i zabawy.
dyr. Anna Jaźwiecka
