Zbierajmy zużyte baterie

Nasze przedszkole uczestniczy w zbiórce zużytych baterii. Dzięki zaangażowaniu naszych przedszkolaków i wychowawców zebrane baterie nie trafią na śmietnisko i tym samym nasza społeczność przyczyni się do ochrony środowiska.

Za zebrane baterie firma REBA będzie przyznawała nagrody rzeczowe.

W tym roku przedszkolnym akcja zbiórki baterii już trwa.

Jakie baterie zbieramy?

Do pojemników na baterie można wrzucać wszystkie rodzaje baterii, różniące się zarówno pod względem:

• kształtu (cylindryczne, prostokątne, płytkowe)
  • wielkości (R06, R03, R0, R4, R6, R10, R12, R14, R17, R20, R26, R40, R44, R51, F15, F16, F20, F24, F30, F40 S4, S6, S10 itp.) do 2 kg/szt;
  • składu chemicznego -(cynkowo-węglowe ZnC, cynkowo-manganowe Zn-Mn (Al), niklowo-kadmowe Ni-Cd, niklowo-wodorkowe Ni-MH, cynkowo-powietrzne Zn-O2, litowe, litowo-jonowe Li-ion, itp.

Bateria to zmagazynowana energia chemiczna zamieniana w energię elektryczną. Zużyte baterie zawierają metale ciężkie takie jak ołów, kadm, rtęć, lit. Wymienione metale ciężkie są niebezpieczne dla środowiska gdy trafią bezpośrednio do kosza, bądź co gorsza na dzikie wysypisko. Zużyte baterie zaliczane są do odpadów niebezpiecznych, dlatego też należy je oddzielać od zwykłych śmieci poprzez segregację "u źródła", czyli bezpośrednio w domu. Zbierajmy zużyte baterie do oddzielnych pojemników.

Pamiętajmy o ukrytych bateriach. Wyrzucając do kosza zepsuty budzik, pilot, zabawkę sprawdź czy nie ma w nich baterii.

Czy wiesz, że...

W Polsce rocznie sprzedaje się 320 mln ( 7,5 tys ton) sztuk baterii

1 tona zużytych baterii zawiera między innymi po kilka kilogramów kadmu, niklu i litu oraz wciąż jeszcze ok. 0,1 kg rtęci, ponieważ w zbiórce pojawiają się baterie wyprodukowane przed kilku laty, gdy nie obowiązywał jeszcze zakaz stosowania tego metalu przy ich produkcji.

1 bateria guzikowa wyrzucona do lasu, jeziora itp. może zatruć 1 m3 wody i skazić 400 litrów wody.

Od dziś żadna zużyta bateria nie powinna trafić do kosza na śmieci !