Zasady żywienia

Zasady żywienia w Samorządowy Przedszkolu w Krościenku Wyżnym

Nasze przedszkole zostało wyposażone w nowoczesną kuchnię, urządzoną zgodnie z wymaganiami Sanepidu oraz HACCP.

Za żywienie dzieci w przedszkolu odpowiedzialna jest Jolanta Findysz – intendent, technolog żywienia-dietetyk, która zajmuje się prawidłowym komponowaniem posiłków dla dzieci. O ich przestrzeganie w samorządowym przedszkolu dba Państwowa Inspekcja Sanitarna, która przeprowadza kontrole oceniające m.in. przedszkolne jadłospisy.

Każdego dnia na talerzu dziecka muszą znajdować się produkty z 5-grup: produkty zbożowe, mleko i produkty mleczne, mięso, wysokogatunkowe wędliny, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych, tłuszcze, warzywa i owoce. Dbamy o to, aby dania były urozmaicone, zawsze świeże.

W menu przedszkolnym potrawy są lekkostrawne z dodatkiem gotowanych lub surowych warzyw. W naszym przedszkolu ściśle przestrzegamy tych zaleceń, przeważają produkty duszone, gotowane i pieczone. Potrawy smażone podawane są tylko raz w tygodniu.

Zgodnie z znowelizowaną Ustawą o Bezpieczeństwie Żywności i Żywienia kompoty do posiłków słodzone są miodem, i ograniczona jest sól w potrawach.

W menu przedszkolnym uwzględniamy indywidualne potrzeby żywieniowe dzieci np. alergików oraz niejadków.

Dla chętnych nie zabraknie jedzenia, a wychowawcy zachęcają do kosztowania nowych dań, nie zmuszają do jedzenia. Dbamy o atmosferę i kulturę zachowania przy stole.

Dzieci uczą się jak należy zachowywać się podczas posiłków, każdego dnia utrwalając zasady dobrego zachowania i umiejętności posługiwania się sztućcami.

Ponieważ przedszkole bierze odpowiedzialność za żywienie dzieci , nie powinny one przynosić własnych kanapek czy smakołyków. Poza tym dziecko powinno jadać regularnie. Gdy przed obiadem zje przyniesioną przez siebie paczkę paluszków, nie będzie mieć już apetytu na zupę i drugie danie.

Harmonogram posiłków :

8.30 - I śniadanie, 10.00 - II śniadanie, 12.00 - obiad, 13.00 - 14.00 - podwieczorek.